Dziś trochę inspiracji i pomysłów na mieszkanie w bloku. A mianowicie na aranżację salonu w bloku, który musi codziennie przeobrażać się w sypialnię. Sypialnia w salonie jest popularnym rozwiązaniem szczególnie w sytuacjach, gdy młodzi rodzice chcą oddać swoją dotychczasową sypialnię dzieciom, albo gdy potrzebne jest miejsce do pracy i jedno z pomieszczeń musi stać się domowym biurem.

Zachowanie równowagi. W dzień salon, a nocą sypialnia.

Salon to miejsce, które w każdej chwili musi być przygotowane na niespodziewane odwiedziny teściowej, sąsiadki z góry, której znowu zabrakło cukru lub po prostu Twojej najlepszej przyjaciółki, czy siostry. Kawa na ławę i można opowiedzieć sobie cały miniony tydzień ze szczegółami.

Natomiast sypialnia ma zapewnić beztroskie położenie się do łóżka i sprawić, by noc minęła komfortowo. Ponadto sypialnia to miejsce, które pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Powinna stanowić azyl dla jej użytkowników.

Jeśli dysponujesz pokojem o dużym metrażu, możesz wydzielić strefę sypialni oraz strefę pokoju dziennego za pomocą ścianki działowej, parawanu lub drzwi przesuwnych (więcej pomysłów na naszym blogu; kliknij). Jednak w większości przypadków, salon w bloku nie dysponuje takimi możliwościami. A strefę dzień / noc trzeba wygospodarować funkcjonalnymi meblami.

Podstawą aranżacji „sypialnia w salonie” jest mebel tapicerowany – narożnik z funkcją spania.

Do salonu wybraliśmy narożnik, który zapewnia dużo miejsce do siedzenia. Dzięki niemu cała rodzina będzie mogła wspólnie oglądać filmy lub kibicować ulubionym drużyną w trakcie ważnych wydarzeń sportowych.

Narożnik w salonie to również miejsce do przyjmowania gości, dlatego oprócz wygody ważny jest czynnik reprezentowanym. Narożnik musi być ozdobą całego salonu i skupiać na sobie uwagę.

Ponadto wybrany przez nas model to narożnik z funkcją spania, który połączy rolę salonu oraz sypialni. Nocą będzie pełnić funkcję łóżka. W takich sytuacjach narożnik jest lepszym rozwiązaniem niż rozkładana kanapa – unikamy niewygodnego łączenia między dwoma połówkami. Dodatkowo narożnik jest wyposażony w duży pojemnik na pościel i zyskujesz miejsce do przechowywania pościeli.

Przeglądając ofertę mebli tapicerowanych, zwróć uwagę, z jakich tkanin są wykonane narożniki. Szczególnie przeanalizuj takie parametry jak: Test Martindale, piling i odporność na światło.

Jeśli wybierzesz model, który został wykonany z dobrej jakości tkaniny, z pewnością posłuży Ci on przez wiele lat z nienagannym wyglądem!

Pojemność i dobry wygląd – szafa przesuwna.

W sytuacji, gdy salon pełni równocześnie funkcję sypialni, nie może zabraknąć w nim pojemnej szafy na ubrania. Trudność pojawi się w momencie jej wyboru i zadania sobie pytania „jaka szafa na ubrania będzie dobrze wyglądać w salonie?”. W inspiracji została wykorzystana szafa przesuwna, która posiada stonowane kolory, nawiązujące do całej aranżacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu szafa na ubrania nie wysuwa się na pierwszy plan, tylko stanowi tło. A jeśli Twój pokój jest mały lub ciemny, możesz optycznie go powiększyć, stosują szafę z dużym, lustrzanym frontem.

Czy szafa przesuwna zapewni Ci wystarczająco dużo miejsca do przechowywania ubrań?

Pewnie nie, dlatego w naszej aranżacji znalazła się komoda. Łączy ona w sobie funkcję przechowywania z możliwością ekspozycji. Komoda została podzielona na trzy części. W środkowej znajdują się otwarte półki, na których możesz zaprezentować ulubione zdjęcia lub serwis do kawy. Natomiast w bocznych częściach komody znajdują się dwie zamykane szafki z półkami. Świetnie sprawdzą się do przechowywania bielizny, topów i innych ubrań.

Natomiast podstawowym wyposażeniem salonu jest szafka RTV oraz stolik kawowy. Dla zachowania spójności oraz harmonii w pomieszczeniu, szafka pod telewizor oraz stolik zostały dobrane z tej samej kolekcji, co komoda. Dużą zaletą szafki RTV są zamykane półki. Stworzą przydatne miejsce do przechowywania np. ważnych dokumentów. W aranżacji „sypialnia w salonie” stolik kawowy również pełni podwójną funkcję. Pierwsza to ta oficjalna, gdy sprawdzi się do serwowania kawy. Jednak nocą zamienia się w stolik nocny, na którym możesz odłożyć książkę oraz telefon komórkowy z nastawionym budzikiem.

Sypialnia w salonie – jakie wybrać dodatki.

Gdy pomieszczenie odgrywa podwójną rolę, łatwo o nadmiar rzeczy, które zakłócają harmonię. Gdy urządzasz sypialnię w salonie, postaw na stonowane kolory oraz biel, która wprowadza poczucie porządku i ładu. Kolejna kwestia to przytulność pomieszczenia. Z łatwością osiągniesz ją dzięki tekstyliom: dywan, zasłony oraz poduszki. Zadbaj również o oświetlenie. W każdej sypialni powinna znaleźć się lampka nocna lub możliwość przyciemnienia głównego światła.