Jadalnia może być postrzegana w dwóch kontekstach. Pierwszy bardziej oficjalny, gdy jest osobnym pomieszczeniem i korzysta się z niej tylko w niedzielę, gdy cała rodzina może wspólnie zasiąść przy stole lub w trakcie świąt i rodzinnych uroczystości. Natomiast drugi charakter jadalni jest bardziej „codzienny”. Jadalnia to wydzielony fragment salonu, który sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu, również w tygodniu.

Wspólne spożywanie posiłków.

W wielu źródłach psychologowie podkreślają, że o wspólne spożywanie posiłków trzeba zabiegać. Spędzony w ten sposób czas, sprzyja poprawie rodzinnych relacji. Buduje potrzebę przynależności oraz poczucie akceptacji. Przy wspólnym stole chętniej dzielimy się zmartwieniami i opowiadamy o przeżyciach w pracy. Czasem krótka rozmowa pomaga rozładować stres.

Salon z jadalnią.

Jadalnia to nie tylko stół z krzesłami, ale również przestrzeń, która zapewnia miejsce do przechowywania odświętnej zastawy obiadowej, kieliszków do wina czy szampana oraz waz i dedykowanych talerzy. Jeśli nasza jadalnia będzie znajdować się w salonie, należy precyzyjnie zaprojektować jej wygląd, na czym skupimy się w dzisiejszej inspiracji.

Stół do jadalni.

Kluczowym elementem aranżacji jest stół. W wersji podstawowej stół będzie odpowiedni do spożywania rodzinnych posiłków dla 4 lub 6 osób. Nie zajmuje dużo miejsca, tworząc swobodę poruszania się po pokoju. Jednak stół do jadalni obowiązkowo powinien posiadać opcję rozłożenia, która umożliwi ugoszczenie większej ilości osób w trakcie rodzinnych uroczystości. Stół rozkładany może osiągnąć nawet 3,5 m długości, przy takim modelu zwróć uwagę na jego nogi. Stół o takich rozmiarach przeważnie posiada dodatkowe wsporniki.

Krzesła.

W inspiracji znalazły się 4 stylowe krzesła z modną „kratką”, która stanowi detal dekoracyjny oparcia. Decydując się na krzesła do jadalni, warto wybrać model z tapicerowanym siedziskiem. Zdecydowanie zapewni lepszy komfort użytkowania w trackie długich, rodzinnych spotkań po latach. Wśród popularnych tkanin znajduje się ekoskóra, jest ona bardzo łatwa w czyszczeniu i oferuje prawdziwą głębię kolorów, a jeśli zależy Ci na podkreśleniu faktury drewna, z której jest wykonane krzesło, wybierz tkaniną o grubym splocie.

Meble do jadalni.

Jadalnia może być doskonałym miejscem do ekspozycji eleganckiej zastawy obiadowej czy pokaźnej kolekcji szkła do alkoholu. Kuchnia nie zawsze oferuje takie możliwości. Szafki kuchenne wolimy przeznaczyć na niezbędne akcesoria, garnki lub produkty spożywcze. W jadalni doskonale sprawdzą się witryny z przeszklonymi frontami. Świetnie wyeksponują zawartość półek oraz w dużym stopniu ograniczą przedostawanie się kurzu do szafki. Niektóre witryny oferują dodatkowe podświetlenie LED, które nie tylko podkreśli przedmioty, ale również zadba o nastrój pomieszczenia po zmroku.

Komody to również dobry pomysł! Zapewniają dużo funkcjonalnego miejsca do przechowywania. W szufladach możesz posegregować sztuce lub serwety na stół. Pod ręką warto mieć korkociąg do wina, czy podgrzewacze do dań. Natomiast w pojemnych szafach możesz schować akcesoria, które są mniej reprezentatywne, ale niezwykle praktyczne i potrzebne.

Aranżacja jadalni – styl prowansalski.

Nasza propozycja na aranżację jadalni to uroczy, trochę romantyczny i elegancki styl prowansalski. Podstawą tego stylu są meble, które doświadczyły upływu czasu lub zostały poddane procesowi „postarzania” przez producenta. Za taki efekt odpowiadają delikatne przetarcia oraz widoczna faktura naturalnego drewna – słoje, sęki. Prowansja uwielbia jasne kolory, dlatego doskonale sprawdza się meble w kolorze kości słoniowej, beżu, wanilii lub białe meble. Dodatkowo meble posiadają masywną konstrukcję ozdobioną metalowymi uchwytami oraz kratkami, które przedzielają szklane wstawki w witrynach. W jadalni o charakterze prowansalskim nie może zabraknąć kwiatów! Najlepiej żywych, przywołujących gorące słońce znad Prowansji.