nowoczesna

Nowoczesna kuchnia z wyspą – inspiracja

otwarta kuchnia

PLUSY otwartej kuchni

Największe zalety zostały już wymienione. Otwarta kuchnia na salon i jadalnię optycznie powiększa przestrzeń. Większy metraż pozwala lepiej zaaranżować mieszkanie czy parter domu. W otwartych przestrzeniach, choć nie występują ściany, to można zauważy granice między pomieszczeniami. Gdy w salonie i jadalni przeważają panele lub parkiet, to w kuchni częściej dominują płytki, choćby ze względów praktycznych.
Mieszkanie / dom open space sprzyja integracji domowników. Gdy ktoś gotuje lub sprząta w kuchni, nadal może porozmawiać z osobą znajdująca się w salonie. Takie rozwiązanie sprzyja również domowym imprezą – nigdy więcej nie ominą Cię najciekawsze momenty, które wydarzyły się, gdy Ty przygotowywałaś kolację dla gości.

otwarta kuchnia

MINUSY otwartej kuchni

Wśród minusów otwartej kuchni dominują aspekty związane z zachowaniem czystości. Gdy często gotujesz, możesz doświadczyć zatłuszczenia sprzętów i mebli, które znajdują się w salonie. Kurz oraz tłuszcz przemieszcza się wraz z parą wodną. Można ten efekt ograniczyć, stosując odpowiednie pochłaniacze oraz wentylatory. Dodatkowo zatrzymają rozpowszechniające się zapachy gotowanych potraw.

Otwarta kuchnia wymaga również większego zachowania porządku na blacie kuchennym oraz w zlewie. Trzeba pamiętać, by każdy sprzęt oraz akcesoria miały swoje stałe miejsce.

meble do kuchni

Wybór Mebli

Wybór mebli kuchennych oraz sprzętów AGD to trudne zadanie, które wymaga dokładnego przemyślenia oraz zastanowienia się, z jakich rozwiązań lubimy korzystać. Określenia, czy w kuchni będą bardziej funkcjonalne szuflady, czy szafki?

W inspiracji został wykorzystany zestaw mebli, który możesz samodzielnie zaprojektować z gotowych elementów. Dzięki temu Ty decydujesz jakie rozwiązania są korzystne oraz oraz na każdym etapie projektu wiesz, ile kosztuje dany element. A w końcowym efekcie zapłacisz zdecydowanie mniej, niż przy meblach wykonywanych na zamówienie, które mogą wyglądać dokładnie tak samo!

Meble kuchenne Mulitiline zostały wykonane w nowoczesnym stylu. Wpływa na to przede wszystkim wykończenie frontów na wysoki połysk, blat o niejednolitej fakturze oraz wiele funkcjonalnych rozwiązań. W kolekcji nie zabrakło szafek pod zabudowę piekarnika czy zmywarki. Przemyślane są zakończenia mebli, które mogą przybrać formę otwartych półek oraz odpowiednio przycięte blatów. Nowoczesne meble do kuchni Multiline oferują również meble narożne oraz wysoką szafkę, która może pełnić funkcję domowej spiżarni.

strefy kuchni

Strefy kuchni

Strefa gotowania – szafki kuchenne

Planując aranżację kuchni, warto zagospodarować miejsce robocze, w którym będziesz przygotowywać potrawy, wyrabiać ciasto czy kroić warzywa. W przedstawionej inspiracji jest to część, po której znajduje się płyta kuchenna oraz piekarnik. Zarówno po jego prawej, jak i lewej stronie jest sporo miejsca do rozłożenia niezbędnego sprzętu, garnków czy deski do krojenia. W tej strefie znajduje się sporo szafek. Dolne szafki kuchenne posiadają drzwi uchylne do boków, a w ich wnętrzu znajdują się dwie półki. Górna część kuchni również została zagospodarowana pod szafki, jednak w tym obszarze większość posiada drzwi uchylne ku górze. Wszystkie meble kuchenne zostały wyposażone w system cichego domyku.

Strefa brudnych naczyń – praktyczny blat kuchenny

W trakcie gotowania bardzo pomocne jest utrzymanie porządku oraz możliwość odłożenia niepotrzebnych już rzeczy: brudnej miski, noży czy deski. Szefowie kuchni najlepszych restauracji, często radzą, by wybrać w przestrzeni kuchennej jedno miejsce, gdzie będziesz zawsze odkładać brudne naczynia. Kuchnia przedstawiona w inspiracji, również ma takie miejsce. Jest to blat kuchenny umiejscowiony po prawej stronie zlewu, nad zmywarką. Takie rozwiązanie zdecydowanie usprawni sprzątanie. A miedzy zlewem i zmywarką znajduje się wąska szafka wyposażona w szuflady. Z obserwacji polskich domów wynika, że w szufladach najchętniej przechowujemy sztuce, a kosz na śmieci najczęściej znajduje się pod zlewem.
Projekt kuchni powinien również uwzględnić takie aspekty jak szerokość blatu. Wygodny blat kuchenny posiada 60 cm.

nowoczesna kuchnia

Wyspa

Nowoczesna kuchnia to funkcjonalna wyspa! W przedstawionej aranżacji pełni ona kilka ról. Pierwsza to oczywiście dodatkowe miejsce do gotowania, gdy potrzebujemy naprawdę sporo miejsca. Ponadto wyspa została częściowo wykonana z szafek kuchenny, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Ponadto zastąpi stół do zjedzenia śniadania czy stolik kawowy, gdy wpadnie przyjaciółka na popołudniowe plotki.

Kuchnia z wyspą to również ułatwienie w trakcie przyjęć! Może tworzyć szwedzki stół lub barek z alkoholami i napojami.

kuchnia z salonem

Kuchnia z salonem

Otwarcie pomieszczeń sprawia, że kuchnia z salonem powinna ze sobą współgrać wizualnie. Zaprezentowany w inspiracji salon również utrzymany jest w nowoczesnym stylu, a liczne detale nawiązują do kuchni. Pierwszym z nich jest tapeta, której wzór przypomina plastry miodu; motyw ten występuje również w kuchni – przyjrzyj się fakturze, która znajduje się za płytą kuchenną oraz słoiczkom na przyprawy. W salonie nie mogło zabraknąć czerwonych akcentów, które nawiązują do mebli kuchenny.

Najważniejszym elementem salonu jest narożnik w szarym kolorze; ta barwa również występuje w aranżacji kuchni. Narożnik posiada nóżki w srebrnej tonacji co nawiązuje do uchwytów szafek kuchenny oraz sprzętów AGD.