Mieszkanie loftowe

Mieszkanie loftowe

Surowość, wyrafinowana elegancja, ogromna przestrzeń i ograniczona paleta barw – to cechy charakterystyczne stylu loftowego. Styl ten powstał z konieczności, w Stanach Zjednoczonych, w okresie recesji lat 50, dziś zaś uważany jest za wyjątkowy symbol gustu oraz swobody w aranżacji wnętrza.

Surowe wnętrza

Cechą stylu industrialnego jest przestrzeń, najczęściej otwarta, surowa, zupełny brak podziałów między kuchnią a salonem czy też sypialnią co zwiększa efekt przestrzeni. Pozostawione ściany najczęściej ujawniają materiał, z którego zostały wykonane - cegłę i surowy beton. Dominującymi kolorami jest szarość, czerń oraz dodatki w postaci czerwonej cegły. Dobrze będą się komponować z naturalnymi materiałami ścian i pozwolą na nadanie wnętrzu osobistego charakteru.

Prostota i funkcjonalność

Podstawową zasadą w aranżacji wnętrza loftowego jest minimum mebli, maksimum prostoty. Oryginalne, piękne, wyglądające na ciężkie i masywne meble, są już klasyką wystroju wnętrza loftowego.
Meble wykorzystywane w tego typu aranżacjach muszą być proste i funkcjonalne. Chłodne, ciemne szarości mebli kuchennych wykonanych w wysokim połysku, będą idealnie współgrać z betonowymi podłogami oraz ścianami. Minimalistyczna szafka RTV Rifo - to propozycja dla osób, które chcą w najmniejszych szczegółach odtworzyć przemysłowy design.
W salonie powinien pojawić się również duży, wygodny narożnik Misti, obity tkaniną w neutralnym szarym kolorze. Jego nowoczesne dodatki w postaci chromowanych nóżek oraz mnogość funkcji, spełnią oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających osób.

Cechy charakterystyczne

W stylu loftowym kluczową rolę grają przestrzeń i światło. Wysokie sufity pozwalają zwykle na stworzenie antresoli. Otwarta, pozbawiona ścian działowych przestrzeń pobudza do kreatywnych pomysłów. Jedyne zasady, którymi trzeba się kierować, to zachowanie minimalizmu w wystroju oraz surowości wykończenia powierzchni.
Znakiem rozpoznawczym stylu industrialnego są ceglane ściany – nie każdy może jednak pozwolić sobie na taką dekorację mieszkania. Jeśli cegła nie wchodzi w grę, warto zdecydować się na płytki imitujące cegłę lub fototapetę przedstawiającą stary mur. Ściana przypominająca stary mur idealnie pasuje do pofabrycznych pomieszczeń.
Styl industrialny nie lubi dekoracji. Ilość znajdujących się w domu przedmiotów i drobiazgów należy ograniczyć do minimum – trzeba kierować się zasadami minimalizmu.

Uważasz, że styl industrialny to właśnie coś dla Ciebie? Śledź nasze inspiracje, odkrywaj pomysły na metamorfozy Twojego mieszkania i inspiruj się każdego dnia!