pokój dla rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa – inspiracja

Jak podzielić pokój dla rodzeństwa?

Rodzeństwo różni się nie tylko wiekiem i często płcią, ale także zainteresowaniami, lubią inne kolory i oczywiście każde z dzieci chciałoby samodzielnie decydować o wyglądzie swoich czterech ścian. Jednak, kiedy te wizje diametralnie różnią się od siebie (a na przekór zazwyczaj właśnie tak jest!) trudno efektownie połączyć oba pomysły w spójną całość. Jeśli stoisz przed takim wyzwaniem, aranżację przestrzeni (a w przypadku dwojga nastolatków - podział terytorium) zacznij od wyodrębnienia poszczególnych stref. Te podstawowe to strefa zabawy, nauki i odpoczynku. Każdą z nich wyposaż w odpowiednie, dedykowane do pokoju dziecka, meble młodzieżowe.

WSKAZÓWKA: postaw na biel! Największym walorem białych mebli jest to, że tworzą uniwersalne tło aranżacyjne, które upiększysz dodatkami w dowolnym kolorze.

„Oddaj to moje!” – czyli jak wybrać szafę i nie zwariować.

Jedną z największych trudności, na jaką w trakcie planowania pokoju napotykają rodzice, jest niewystarczająca ilość miejsca na ubrania, książki czy zabawki. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania wystroju, uwzględniając zakup dostatecznie dużej szafy ubraniowej. Większość producentów mebli dziecięcych oferuje szafy o zróżnicowanych wymiarach i kształtach, które z powodzeniem dostosujemy do potrzeb, a przede wszystkim kubatury jaką ma pokój rodzeństwa. By uniknąć konfliktów, od razu wspólnie ustalcie które półki należą do kogo. Możesz też dodatkowo oznaczyć każdy z mebli ulubionym kolorem dziecka lub naklejką z imieniem. W ten sposób rodzeństwu łatwiej będzie przestrzegać tego podziału.

PRAKTYCZNA PORADA: wybierz szafę przesuwną z lustrem!

Zastosowanie drzwi przesuwnych sprzyja oszczędnemu gospodarowaniu przestrzenią przed meblem i co ważniejsze - umożliwia ustawienie szafy tuż przy drzwiach. Tak niepozorne, a zarazem sprytne rozwiązanie eliminuje niedogodności związane z jednoczesnym korzystaniem z szafy i drzwi. Lustro zdobiące front również szafy zrobi dobrą robotę we wnętrzu małego pokoju rodzeństwa. Optycznie powiększy przestrzeń i korzystnie odbije światło, doświetlając pomieszczenie.

„A on mi to zabrał!” – strefa nauki bez konfliktów.

Aranżując dwuosobowy kącik do nauki, przydatne może okazać się ustawienie dwóch oddzielnych biurek. Możesz też zastąpić je jednym, długim blatem, pod którym ustawisz dodatkowe kontenerki z szufladami. Argumentem przemawiającym na korzyść biurek młodzieżowych są wbudowane w bok półki na książki i dodatki. Głębokie schowki pomieszczą sporą ilość przyborów szkolnych, zeszytów, podręczników i książek. To praktyczne rozwiązanie sprzyja „odgraceniu” przestrzeni i dyskretnemu przechowywaniu akcesoriów, które zazwyczaj gromadząc się w centrum, tworząc bałagan. Z kolei wybierając fotele do biurka, postaw na modele z możliwością regulowania wysokości. To meble rosnące razem z dziećmi, dzięki czemu zaoszczędzisz cenny czas i pieniądze na częstej wymianie tych podstawowych mebli.

Stanowiska do nauki nie muszą być identyczne. Młodsze dzieci mogą ozdobić je swoimi rysunkami, wycinankami i różnymi wyklejankami. Starsze zaangażują do tego modne gadżety i elektronikę. Jeśli jedno z rodzeństwa woli komputer stacjonarny a drugie laptop, pozwólmy im na to. Takie rozwiązanie urozmaici przestrzeń, a przede wszystkim będzie wspierać indywidualne preferencje każdego z rodzeństwa.

„Ona znowu się zaczyna!” – łóżko piętrowe zapewni bezpieczną odległość.

Pogodzenie potrzeb i oczekiwań dwójki dzieci, jak również optymalne rozmieszczenie mebli w pokoju ułatwia łóżko piętrowe. Zajmuje względnie niewiele miejsca, bo standardowy model taki jak np. widoczne na zdjęciu obok łóżko piętrowe Jerry ma wymiary 125 cm na 252 cm, podczas gdy dwa osobne łóżka młodzieżowe ustawione obok siebie zajęłyby podwójną ilość miejsca. Zaokrąglone krawędzie, drewniana stabilna konstrukcja oraz barierki zabezpieczające przed spadnięciem sprawiają, że dziecko będzie spać spokojnie. Dodatkowym atutem łóżek piętrowych jest ich inspirujący wpływ na dziecięcą wyobraźnię. Któż z nas nie ma w pamięci tych cudownych chwil spędzonych na zabawach w piratów, piętrowy autobus czy statek kosmiczny?

Nawet najmniejszy pokój rodzeństwa w bloku warto dopieścić funkcjonalnymi detalami. Bardzo modnym dodatkiem wnętrzarskim są tapicerowane ścianki. Doskonale sprawdzają się w salonie, przedpokoju, a także idealnie dekorują pokój dziecięcy, sprawiając, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Taka ścianka kosztuje niewiele, możesz ją także wykonać samodzielnie, a dzięki niej łóżko zyskuje dodatkową zaletę - oprócz oczywistej funkcji wypoczynku umożliwia komfortowe oparcie podczas słuchania muzyki, czytania książek czy długich rozmów nastoletnich przyjaciółek. Miękkie wypełnienie i równa powierzchnia, sprzyja też przypinaniu do niej różnych dodatków, zdjęć, karteczek czy liter co upiększy pokój dziecka i nada mu indywidualnego charakteru.

„A dlaczego ona ma więcej, to niesprawiedliwe!” – komoda młodzieżowa w roli głównej.

W ciągu ostatnich lat komody dziecięce i młodzieżowe stały się jednymi z najchętniej wybieranych mebli do pokoi naszych pociech. Dzieje się tak ze względu na niekwestionowaną funkcjonalność tych pojemnych mebli. Wyposażone w szereg szuflad, nierzadko w dodatkowe półki pomieszczą zarówno bieliznę, odzież, jak i inne akcesoria. Z kolei przestronny blat doskonale sprawdza się w roli dodatkowej półki na książki. Zafascynowany światem zwierząt junior ustawi na niej również terrarium dla żółwia, klatkę z chomikami lub akwarium z rybkami. Wybierając komodę koniecznie zadbaj o to, aby każdy z mieszkańców pokoju zyskał osobny mebel. W przypadku nieparzystej liczby szuflad unikniesz ciągłych kłótni i nieporozumień.

„Mamoooo, no powiedz mu coś!” – regał ażurowy dobry na wszystko.

Na niewielkiej powierzchni dobrym pomysłem jest wykorzystanie małych i wielofunkcyjnych mebli. Klasycznym przykładem takich właśnie elementów wyposażenia jest regał młodzieżowy. Zapewni on optymalną ilość miejsca na przybory szkolne i podręczniki, a jednocześnie ustawiony prostopadle do ściany może służyć do podziału przestrzeni. Jeśli masz za mało miejsca na przechowywanie bibelotów, wypełnij ażurowy regał można praktycznymi organizerami, zyska wtedy funkcjonalność równą pojemnej szafie! Jeśli w pokoju mieszka siostra i brat, pudełka dziewczynki mogą być klasycznie różowe, a chłopca – niebieskie. W przypadku starszych dzieci doskonale w tej roli sprawdza się pudrowy róż i szarość.

Mały pokój rodzeństwa w bloku niechętnie przyjmie dodatkowe meble, ale pamiętaj, że istnieje kilka możliwości, żeby zyskać dodatkową przestrzeń na rzeczy osobiste dzieci. Na ścianach powieś półki na książki i dodatki, po bokach szaf umieść haczyki na przedmioty, na górnej krawędzi drzwi zamontuj wieszaki, zrób lub kup plastikowe albo kartonowe pojemniki, które wciśniesz w różne zakamarki, na przykład pod łóżko.