jak urządzić kuchnię

Jeśli lubisz gotować, to dobrze urządzona kuchnia sprawi, że pokochasz gotowanie. A jeśli teraz za gotowaniem nie przepadasz, to funkcjonalna i ładna kuchnia zmieni Twój stosunek do gotowania i sprawi, że będzie ono o wiele przyjemniejsze!

Jednak zanim doświadczysz cudownej miłości do gotowania, trzeba sprawić, by faktycznie Twoja kuchnia stała się praktyczna i funkcjonalna. Zobacz nasze porady, które podpowiedzą Ci, jak urządzić kuchnię!

Zagospodarowanie kuchni


Praktyczną i funkcjonalną kuchnię osiągniesz dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu przestrzeni. Odpowiedni rozkład mebli kuchennych ułatwi Ci codzienne użytkowanie kuchni oraz sprawi, że wszystko będziesz mieć pod ręką. Brzmi świetnie, prawda! A jak uzyskać funkcjonalny układ kuchni?

Główną rolę odgrywa podział przestrzeni na strefy:

Strefy w kuchni
Strefa przechowywania żywności – w tej części kuchni powinna znaleźć się lodówka oraz szafki, w których będziesz przechowywać żywność długoterminową.
Strefa przechowywania kuchennych akcesoriów - garnki, talerze i sprzęt kuchenny zabiera sporo miejsca. Warto mieć to na uwadze dobierając szafki kuchenne do przechowywania.
Strefa zmywania – Choć nie wiele osób lubi zmywać, to zlewozmywak jest w kuchni niezbędny, chociażby do umycia warzyw i owoców. Na szczęście w myciu talerzy i garnków może zastąpić nas zmywarka.
Strefa przygotowywania posiłków – w tym miejscu warto mieć pod ręką noże i deski do krojenia, a także blat roboczy, na którym wyrobisz ciasto lub będziesz przygotowywać śniadanie.
Strefa gotowania – w strefie gotowania nie może zabraknąć płyty indukcyjne lub palników gazowych, a także piekarnika, z którego będą wydobywać się aromatyczne zapachy ciast i pieczeni.

W ułożeniu stref w odpowiedniej kolejności pomoże Ci „zasada ergonomicznego trójkąta”. Na czym ona polega? Wierzchołkami trójkąta są trzy głównie urządzenia w kuchni: lodówka, zlewozmywak / zmywarka oraz płyta / palniki /piekarnik. Te trzy punkty rozmieść zgodnie z dostępnymi przyłączami, a następnie dopasuj do nich pozostałe strefy.

Standardowo w jednym ciągu układa się lodówkę, potem zlew, a na końcu płytę. Jeśli masz taką możliwość, to strefę przechowywania ustaw jak najbliżej drzwi. Dzięki temu nie będziesz musiał / musiała wnosić zakupów w głąb kuchni.

Układ funkcjonalnej kuchni gotowy! Teraz możemy przejść do kolejnego, bardzo przyjemnego kroku – wybór mebli kuchennych.

Jakie meble kuchenne wybrać?


Meble kuchenne możemy podzielić na trzy segmenty:

  • meble kuchenne na wymiar – opcja zdecydowanie najdroższa, warto się na nią zdecydować tylko wtedy, gdy kuchnia jest nieustawna np. posiada skosy. W każdej innej sytuacji doskonale sprawdzą się pozostałe warianty.
  • meble kuchenne modułowe - to świetna alternatywa dla kuchni wykonywanych pod wymiar, a do tego zdecydowanie tańsza! Kuchnie modułowe mogą składać się nawet z kilkudziesięciu elementów, które dobierasz do własnych potrzeb, np. ten sam model szafki może być dostępny w trzech różnych rozmiarach: 40, 60 lub 80 cm. W ofercie znajdują się również szafki kuchenne typu słupek, szafki narożne, szafki pod zabudowę oraz wypełniacze z otwartymi półkami. Dzięki kuchniom modułowym tworzysz indywidualny projekt kuchni, w 100% dopasowany do Swoich oczekiwań.
  • zestawy kuchenne - doskonale sprawdzają się w standardowych oraz małych kuchniach, gdyż są to gotowe zestawy mebli, przygotowane przez specjalistów. Zestawy kuchenne zostały tak zaprojektowane, by zapewnić optymalną ilość miejsca do przechowywania oraz przyrządzania potraw. Kolejną zaletą zestawów z pewnością jest atrakcyjna cena.