Lampy wiszące

(W tej kategorii znajduje się 2 produktów )

Pokazano 1-2 z 2 pozycji
Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Lampy sufitowe wiszące to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu – trudno sobie wyobrazić czym innym można by, we współczesnym świecie, zastąpić główne źródło światła w domu. Lampy wiszące swój początek datują na długo przed powstaniem elektryczności. Ich pierwowzory budowane były na kształt koła, na którym równomiernie mocowano pochodnie. Następnie przyszła pora na lampy naftowe oraz gazowe, ale to elektryczność pozwoliła rozbłysnąć modzie na wiszące lampy.

A jakie są najważniejsze zalety lampy wiszącej?

- lampa wisząca stanowi dobre źródło światła ogólnego,

- jej umiejscowienie sprawia, że nie oślepia użytkownika przy wykonywania codziennych czynności,

- promień padania światła jest równomierny dla całego pomieszczenia,

- nie zajmuje miejsca w przestrzeni użytkowej.

Jakie są modne lampy wiszące?

Lampy wiszące, zwane również żyrandolami, mają niezwykle ciekawą historię. Początek lat 90 XX wieku to okres wojny, deficytu materiałów, który obrodził w funkcjonalny minimalizm. Natomiast końcówka lat 90 oraz początek 2000 roku to często kolorowe i duże formy lamp wiszących, które zdobiły sufity pokryte kasetonami. A jakie lampy będą się cieszyć popularnością w latach 20 XXI wieku?

Lampy wiszące nowoczesne.

Nowoczesne lampy wiszące charakteryzują się minimalizmem, prostotą oraz funkcjonalnością. W formie wracamy do naturalnych surowców takich jak metal oraz drewno, a stosowane elementy plastikowe nie są tak ostentacyjne. Metal będzie przybierał przeróżne formy, tworzą dekoracyjne klosze, które będą odbijać światło. Natomiast drewno będzie dekoracyjnym akcentem stosowanym na łączeniach. W nadchodzących sezonach lampy wiszące nowoczesne będą eksponować kable, które doskonale nawiązują do stylu industrialnego oraz loftowego.

Jak dobrać lampy wiszące?

Lampy wiszące dzielą się głównie na dwie kategorie:

- lampy wiszące jednopunktowe - znajdują zastosowanie w niedużych pomieszczeniach lub przy niewielkich stołach w jadalni.

- lampy wiszące kilkupunktowe - są to lampy, które posiadają więcej niż jedno źródło światła. Ich stosowanie zalecane jest w dużych pomieszczeniach. Warto również zadbać o to, by można było oświeci jedną lub kilka żarówek jednocześnie. Podział wiązki światła może być przydatny w codziennym funkcjonowaniu, gdyż nie zawsze potrzebne jest pełne oświetlenie pokoju.

Na jakiej wysokości zamontować lampy wiszące?

Standardowa wysokość mieszkania wynosi ok. 2,4 – 2, 5, przy tych wymiarach, lampy powinny wisieć w odległości 1.9 – 2.1 m od podłogi. Natomiast jeśli lampa będzie oświetlać stół, bar lub wyspę odległość od podłoża może być nieco mniejsza, ale pamiętaj o tym, że lampy zawieszone zbyt nisko mogą oślepiać osoby siedzące przy stole.

Lampy wiszące do sypialni.

Lampy wiszące do sypialni to na tyle popularny trend, że czasem zastępują one kinkiety, czy lampki na stoliku nocnym. Długie wiszące lampy zwisają wzdłuż ramy łóżka, tworząc przy tym ciekawą dekorację. W sypialni gra światła może zdziałać cuda, nadać jej przytulności oraz zadbać o wieczorny nastrój. W takiej sytuacji warto wybierać lampy wiszące z pełnym kloszem, który delikatnie stłumi moc żarówek, tworząc przyjemną poświatę.

Lampy wiszące do salonu.

Salon to miejsce wielofunkcyjne. Często służy jako miejsce spotkań z przyjaciółmi, czasem jako miejsce do pracy, a wieczorami dba o relaks z ulubioną książką lub serialem. W takim pomieszczeniu światło również musi być wielozadaniowe. Dlatego w miarę możliwości zaleca się wybrać lampy kilkupunktowe z możliwością wyboru źródła światła.