komody pokojowe

Jaka komoda? Pozioma, czy pionowa?


(z fr. „wygoda”) za gł. twórcę uważany jest A. Ch. Boulle, który ok. 1690 r. zaprojektował i wykonał taki mebel do sypialni króla Ludwika XIV

Rysunek komoda pionowa
Komoda pionowa

Nawet w małym pomieszczeniu nie zajmie dużo miejsca, a wyposażona w dużą ilość szuflad pozostanie dalej funkcjonalna i pojemna. Komoda pionowa optycznie nie przytłoczy. Może być przeznaczona do przechowywania bielizny, dokumentów czy akcesoriów.

Rysunek komoda pozioma
Komoda pozioma

Większa ilość szuflad i często szafek pozwala na większą powierzchnię użytkową, dlatego można przechowywać w niej m.in. pościele, obrusy czy zastawę stołową.

Komoda pozioma posiada większy blat, dlatego też możemy ustawić na niej więcej elementów dekoracyjnych, a nawet telewizor. Jej zazwyczaj duża pojemność sprawia, że doskonale sprawdzi się również jako komoda do sypialni.

Z czego wykonana jest komoda?


Wybierając komodę szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego została wykonana.

Płyta MDF

to płyta wiórowa o bardzo dużej gęstości. W elementach takich, jak fronty wykończona jest folią PCV. Jest tańsza niż lite drewno, ale nie ustępuje trwałością, dlatego wykorzystywana jest do produkcji elementów nośnych. Nieporowata, gładka powierzchnia zabezpiecza przed wnikaniem brudu, przez co łatwo ją wyczyścić. Brak odpowiedniego zabezpieczenia skutkuje mniejszą odpornością na wilgoć, a lakierowane elementy są łatwiejsze do zarysowania. Jeżeli myślimy o zakupie komody do salonu to warto rozważyć ten typ płyty ze względu na jej wysoko reprezentatywny wygląd.

Komody z płyty MDF
Komody z płyty laminowanej
Komoda pozioma

powstaje w wyniku zaprasowania zaimpregnowanego żywicami papieru na powierzchni płyty wiórowej lub MDF. Odpowiednio wykończone krawędzie zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci i uszkodzeniami. Występuje w różnorodnej kolorystyce.

Jaką komodę wybrać? Stojącą, czy wiszącą?


Komoda stojąca czy wisząca? W podjęciu decyzji powinno pomóc poniższe wyjaśnienie.

Stojąca

Nawet jeśli ma osiem szuflad, jest wysoka lub szeroka, nie będzie przytłaczać pomieszczenia. Dzięki stojącej komodzie jest większa możliwość aranżacji, można ją łatwo przesunąć w inne miejsce, jednak jest mniejszy dostęp do powierzchni pod meblem.

Zobacz przykładowe
Komoda stojąca
Wisząca

Komoda wisząca nada lekkości pomieszczeniu, a brak nóżek i cokołu to łatwiejszy dostęp do podłogi pod meblem podczas sprzątania. Jednak podczas montażu musimy wziąć pod uwagę rodzaje ścian, które potrzebują różnych mocowań. Pamiętać o śrubach i wkrętach odpowiednich do ścian.

Zobacz przykładowe
Komoda wisząca
Wskazówka:

Zamontuj nad komodą lustro o takiej samej szerokości jak mebel, a będzie służyła za toaletkę

Jakie funkcję komody wybrać?


Wygodna w użytkowaniu, efektowna wieczorami - co za tym stoi?

Komoda z oświetleniem LED
Z oświetleniem LED

– lub RGB to wyposażenie, które jest dołączone do zestawu, a częściej można je spotkać w opcji dodatkowej. Oświetlone zazwyczaj są przeszklone elementy komody. Oświetlenie wygląda korzystanie po zmroku, gdy jako główne źródło światła stwarza romantyczny klimat we wnętrzu.

Zobacz przykładowe
Komoda z systemem push to open
System „push to open”

to system bezuchwytowego otwierania. Po naciśnięciu frontów – samoczynnie otwierają się drzwiczki. Jest to niezwykle wygodny system. Nowoczesne rozwiązanie do małych i dużych pomieszczeń. Prezentowany system pokochały rodziny z dziećmi.

Zobacz przykładowe

Inspiracje


Zobacz inspiracje aranżacji wnętrz z naszymi komodami.

Polecane komody:


★★★★★
★★★★★

Komoda Emma 120 EM10

Cena 827 zł
Cena regularna 870 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką
  • -5%